Włosy porady

Skuteczna walka z wypadaniem włosów.

Skuteczna walka z wypadaniem włosów.
Średnio każdego dnia człowiekowi wypada około 120 włosów. Jest to naturalny proces fizjologiczny.  Czas życia włosa trwa od 2 do 6 lat, aż w końcu wkracza w fazę telogenową i wypada. Jednak jeśli zaobserwujemy znaczny wzrost utraty włosów, tak że możemy je wybierać garściami, wtedy powinniśmy poszukać przyczyny dolegliwości. W tym celu najlepiej jest się udać do specjalisty od chorób skóry głowy i włosów – trychologa, który przeprowadzi z nami obszerny wywiad i dobierze odpowiednią dla nas kurację przeciw wypadaniu włosów.

Nie trać włosa!
Przyczyn nadmiernej utraty włosów jest bardzo dużo.  Od zmian hormonalnych poprzez nieprawidłową pielęgnację włosów, stres czy złą dietę. W ostatnim czasie zaobserwowano duży wzrost zachorowalności na tę przykrą dolegliwość. Problem ten dotyka coraz więcej kobiet i mężczyzn na całym świecie, co głównie jest spowodowane „szybkim stylem” życia w stresie i zanieczyszczonym środowisku.  Często kobiety po ciąży lub w okresie menopauzy, gdy ich organizm jest osłabiony mają problem  z nadmiernym wypadaniem włosów.  Powody można wymieniać bez końca, jednak w tym artykule chcemy Wam pokazać jak należy prawidłowo dbać o włosy i jakich kosmetyków używać, by zminimalizować utratę włosów.

Unikaj słońca.
Lato, wakacje, piękna pogoda to jeden z najprzyjemniejszych okresów w ciągu roku, jednak nie dla naszych włosów!  Promieniowanie UV, słona czy chlorowana woda, wiatr, piasek to odwieczni wrogowie, którzy przyspieszają wypadanie włosów, a także powodują że stają się matowe, mniej elastyczne i łamliwe. Aby temu zapobiec, pamiętaj by nakładać na głowę kapelusz, który będzie stanowił skuteczną ochronę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo w tym okresie używaj kosmetyków ze specjalnym filtrem UV, które tworzą specjalną warstwę ochronną na włosach.

sun-hat-364544_960_720

Jedz zdrowo!
Dieta ma duże znaczenie na wypadanie włosów. Dlatego powinniśmy zwracać większą uwagę na to co jemy. Starajmy dostarczać naszemu organizmowi dużo białka, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Możesz również zacząć przyjmować suplement diety bogaty w witaminę H – biotynę, cynk, witaminy z grupy B, a także pić herbatę z własnoręcznie zerwanego skrzypu czy pokrzywy.

Dbaj z głową.
Nie traktuj źle swoich włosów, staraj się unikać mocnych, ściśle związanych upięć typu „koński ogon” czy kok. Podczas mycia włosów wykonuj kilkominutowy masaż skóry głowy, wykonując rękoma okrężne ruchy, które spowodują lepsze ukrwienie i wzmocnienie cebulek, przez co mniejsza ilość ich utraty. Po umyciu nie zawiązuj włosów w turban, osusz je jedynie delikatnie ręcznikiem, bez zbędnego tarcia i ugniatania. Unikaj gorących źródeł ciepła, jeżeli to możliwe staraj się ograniczać używania suszarki czy prostownicy, które bardzo osłabiają kondycję włosów.

woman-586185_960_720

Odpowiednie kosmetyki.
Stosuj naturalne i organiczne kosmetyki, które pomogą Ci wzmocnić włosy i odżywić je od wewnątrz.
Unikaj preparatów, które zawierają w składzie alkohol, który wysusza włosy oraz szkodliwe substancje takie jak: SLS/SLES, parabeny, pochodne ropy naftowej, PEGi, sztuczne barwniki czy alergeny zapachowe. Szukaj takich, które wysoko w składzie mają naturalne wyciągi z ekstraktów roślinnych, zawierają drogocenne oleje i masła, które dobrze nawilżą i zregenerują włosy. Dla osób, które są dotknięte problemem wypadania włosów, odpowiednie będą kosmetyki, które w składzie mają pobudzająco- orzeźwiający kompleks roślinny. Możemy do nich zaliczyć np. wyciąg z guarany, kasztanowca, kwiatu Echinacea, potocznie zwanej Jeżówką, które działają energetyzująco i stymulują cebulki włosów do wzrostu. Po zastosowaniu takich kosmetyków możemy odczuć delikatne mrowienie i przyjemny chłód na skórze głowy dzięki zawartemu w preparacie naturalnemu mentolowi. Ważne jest byśmy wybierali kosmetyki świadomie czytając etykiety, a nie pod wpływem chwytów marketingowych.
sun-hats-1525407_960_720

zdjęcie przedstawia kwiat Jeżówki purpurowej.