Włosy porady

Przewodnik – jak zmiękczyć brodę

Pojawienie się zarostu to najbardziej oczekiwany moment wszystkich młodych chłopaków. Spoglądają w lustro codzienne by sprawdzić  czy włosy pojawiły się już na brodzie. Pytania typu:  “co zrobić by moja broda była miękka” lub “jak pielęgnować brodę” nie pojawiają się w myślach nastolatka.

Uważa on, że gruby, szorstki zarost wygląda lepiej niż miękka, czysta twarz. Dotyczy to zarówno jego poczucia męskości oraz pewności siebie. To niekoniecznie złe postrzeganie, ponieważ broda wśród młodzieży często dodaje punktów, zarówno w grupie kolegów jak i u dziewcząt (lub przynajmniej tak sądzi wielu młodych gniewnych).
Dopiero jako dorośli mężczyźni  zdają sobie sprawę, jak bardzo się mylili. Wracają z sentymentem do tych dni w liceum gdy naprawdę mieli miękkie włosy na twarzy. Miękka broda (lub powinno się powiedzieć puch), która nie wymaga jakichkolwiek pielęgnacji. Miękka broda, która nie kłuje dziewczyny, kiedy się całujecie, a ona nie odpycha was z tego powodu.
Te czasy już dawno minęły.

Ale dlaczego broda nie jest miękka?
Zanim zagłębimy się w szczegóły w jaki sposób zmiękczyć zarost, warto zastanowić się nad tym, dlaczego brody są szorstkie i żylaste.

 1. Broda ma wiele rozdwojonych końcówek.
  Podczas przycinania brody często świeżo cięte końce są znacznie ostrzejsze niż reszta nieprzyciętych włosów. To zależy także jaka jest faza zarostu i jak długa jest broda.
  Rozdwajanie pojawia się z powodu sposobu przycinania brody (np. ostrza trymera nie są wystarczająco ostre) lub z powodu odżywiania. Mając na uwadze powyższe trzeba być świadomym, że jedzenie ma wiele wspólnego ze zdrowiem naszych włosów, w tym brody.
  Broda ma skłonność do bycia bardziej miękką, jak jest już dłuższa. Gdy jesteśmy na  etapie zarostu i zapuszczania brody, włosy są dość sztywne.
 2. Broda nie jest wystarczająco nawilżona.
  Podobnie jak włosy na głowie, trzeba dbać o nawilżenie brody. Odwodnienie może być widoczne na brodzie w przypadku gdy nie pijemy wystarczającej ilość płynów w ciągu dnia.
  Tak samo jest ze skórą. Im mniej wody pijemy, tym większe szanse, że będzie sucha i odwodniona .
 3. Nie dbamy o nią.
  Podobnie jak włosy, broda potrzebuje trochę miłości. Bez odpowiedniej pielęgnacji, jak czesanie, mycie, odżywianie broda nie będzie w najlepszym stanie.

Jakie są sposoby, aby zmiękczyć zarost?
Produkty takie jak olej do brody czy balsam do brody dają bardzo dobre rezultaty, jeśli chodzi o zmiękczenie. Umycie i zastosowanie odżywki często odgrywa również dużą rolę w codziennej pielęgnacji doskonałej brody. Poza tym, codzienne czesanie może również pomóc  w zmiękczaniu brody.
Oprócz stosowania niektórych produktów do brody istnieje kilka rzeczy, które trzeba często zrobić, by uczynić brodę miękką. Styl życia i odżywiania również wpływa na posiadanie  miękkiej brody.

Istnieje wiele produktów, które powodują, że  włosy stają się bardziej miękkie. To samo odnosi się do włosów na brodzie. Pokarmy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na miękkość włosów. Kwasy te można znaleźć w zimnowodnych rybach, takich jak łosoś, a także w produktach roślinnych, takich jak orzechy i soja.
Spożywanie takiej żywności to  duży krok w kierunku zmiękczania brody.

Jakie produkty czynią brodę miękką?

Nie musimy zostawić wszystkiego matce naturze. Istnieje wiele produktów do pielęgnacji brody dostępnych na rynku, które mogą sprawić, że broda będzie miękka jak futro kota. Istnieją również pewne alternatywne sztuczki na wypadek napiętego budżetu, które można zrobić samemu w domu nie wydając zbyt dużo pieniędzy.

Szczotka ze szczeciną z dzika
Szczecina z dzika jest doskonałym narzędziem do zmiękczania brody. Lepsza niż różnego rodzaju grzebienie. Głównym powodem jest to, że naturalne włosie jest przyjaźniejsze dla naszej skóry i włosów w porównaniu do szczotki z włosów sztucznych. To nie tak, że nie można znaleźć dobrej plastikowej szczotki do włosów, ale trzeba mieć albo szczęście, albo zapłacić znaczną kwotę pieniędzy.
Szczotka z naturalnego włosia szczotkuje brodę w taki sposób, że naturalne olejki naszego sebum ze skóry, są rozmieszczone równomiernie na włosach. Pomaga to skutecznie nawilżyć brodę w najbardziej naturalny sposób. W rzeczywistości jest to jedna z najstarszych metod stosowanych przez kobiety, by ich włosy stały się miękkie.

Taka szczotka z naturalnym włosiem  może też  wyczesać brud i zanieczyszczenia z naszej brody, które są powodem suchości i szorstkości brody. Zanieczyszczenia na brodzie mogą być również powodem, dlaczego broda jest krzaczasta i niemiękka. Np.  kawałki pizzy pepperoni z ostatniej nocy.
Uwaga: Dodatkową zaletą czesania brody szczotką do włosów jest także efekt masażu na skórę. Zwiększa przepływ krwi w skórze, co wpływa na zdrowy zarost.

Szampon i odżywka
Mycie szamponem i stosowanie odżywki do brody powinno być częścią codziennej pielęgnacji brody. Umycie brody oczyszcza ją z wszelkich zanieczyszczeń, które gromadzą się w ciągu całego dnia. Wybierajmy  łagodne szampony, którymi można bezpiecznie szorować skórę podczas mycia brody. Pomaga to również złuszczyć  skórę. W połączeniu z odżywką broda stanie się bardziej miękka i błyszcząca.
Odżywka pomaga zachować nawilżenie, które jest niezbędne. W tym samym czasie sprawia, że zarost jest bardziej miękki i łatwiejszy w utrzymaniu. Tak jak na włosach na głowie, odżywka zmniejszy rozdwojone końcówki, które – jak wspomniano  wcześniej – są również powodem, dlaczego broda nie jest miękka.

Są produkty, które zostały zaprojektowane specjalnie do brody i zarostu, co nie musi jednak oznaczać, że inne produkty nie będą działać. Warto spróbować użyć szamponu i odżywki, które używamy do włosów. Może okazać się, że będą ok.
Jednak większość mężczyzn chwali sobie produkty, które są produkowane specjalnie do włosów na twarzy, głównie ze względu na zapach. Często nie chcą oni, by ich broda pachniała jak włosy. To wszystko oczywiście sprowadza się do osobistych preferencji.

Olejek do brody
Gdyby wybrać najbardziej istotny produkt do zmiękczania zarostu, a także dla wzrostu i utrzymania, to byłoby to olej do brody.
Olejek do brody doskonale nawilża i odżywia. Przede wszystkim jest to idealny środek dezodoryzujący zwłaszcza gdy zawiera olejki eteryczne, takie jak np. lawenda, drzewo cedrowe, agar i wiele innych.
Przy początku zapuszczania brody, olej do brody może zmniejszyć swędzenie przez zmiękczenie i oswajanie zarostu. Jest on wysoce zalecany dla facetów z grubymi brodami i tych, którzy dopiero zaczynają zapuszczać. Nawilża skórę i eliminuje swędzenie.

Olejek do brody idealne zmiękcza włosy, nawilża skórę, promuje wzrost włosów, jak również leczy choroby skóry, takie jak trądzik lub wyprysk.
Mimo, że wiele osób używa go jako nawilżacz, olej do brody może również kształtować brodę zwłaszcza jeśli jest długa. Czyniąc brodę miękką sprawia, że staje się ona łatwiejsza w układaniu.  Dlatego można powiedzieć, że olejek wspomaga kształtowanie długiej brody.
olejek do brody

Wskazówka: Wspominając o olejkach eterycznych starajmy się unikać olejów do brody, które zawierają substancje zapachowe zwłaszcza jeśli mamy wrażliwą skórę.
Jeśli nie chcemy lub nie możemy wydać pieniędzy na olej do brody, można rozważyć zrobienie go samemu w domu. Proces jest dość prosty, gdyż w większości wymaga zmieszania olejów nośnych, takich jak jojoba lub olejek arganowy  z olejkiem eterycznym. Kilka kropli tego i kilka kropel drugiego wlewamy do małej butelki, potrząsamy  i gotowe.

Balsam do brody
Balsam dobrze nawilża i odżywka i doskonale nadaje się także do kształtowania brody. Jednak służy głównie jako środek zmiękczający brodę. Przyczyniają się do tego  naturalne woski, które zawierają balsamy do brody. Niektóre z nich mają nieco więcej np. wosku pszczelego.
Balsam do brody jest bardziej odpowiedni dla dłuższej brody, ponieważ może być za ciężki dla niewielkiego zarostu.
Niemniej jednak takie balsamy do brody spełniają  wszystkie 3 pożądane przez brodaczy oczekiwania: nawilżają, odżywiają i kształtują.

Istnieją balsamy do brody z naturalnych lub syntetycznych uszczelniaczy. Naturalne uszczelniacze, takie jak wosk pszczeli, formują i nawilżają brodę sprawiając, że zarost stanie się miękki  i zdrowszy. Poza tym są to naturalne składniki. Nie polecamy syntetycznych uszczelniaczy zwłaszcza jeśli skóra jest podatna na podrażnienia.
Inne składniki, które można znaleźć w balsamach do brody to: masło shea i kakao czy np. mango, które pomagają rozsmarowywać balsam .
Balsam do brody działa tak samo jak olejek do brody. Balsam jest czymś w rodzaju ciała stałego oleju do  brody. Zawiera on podobne nośniki i olejki eteryczne jak w olejkach do brody. Różni się tym, że zawiera naturalne woski typu wosk pszczeli oraz masła, takie jak awokado, kakao czy shea.

Wosk nadaje balsamowi konsystencję  ciała stałego a masło poślizg i łatwe rozprowadzanie. To dlatego trzeba najpierw pocierać balsam w dłoniach, aż delikatnie roztopi się tuż przed zastosowaniem balsamu na brodę.
Jeśli chodzi o oleje nośnikowe zwykle balsamy zawierają jeden lub mieszankę np. olej  arganowy, jojoba, olej kokosowy, ze słodkich migdałów lub oliwek. Oleje idealne zmiękczają zarost, wpływają na porost i utrzymują brodę oraz skórę w zdrowej kondycji.
Co robić, by broda była miękka i jedwabista?
Znamy już powody dlaczego broda jest  szorstka. Poznaliśmy produkty, które ją zmiękczają i odżywiają, więc teraz dowiemy się co robić krok po korku by broda była delikatniejsza. Stosując poniższe wskazówki jako codzienny rytuał zagwarantujemy sobie, że broda będzie miękka i zdrowa.
Proste kroki do osiągnięcia miękkiej brody:

 1. Mycie i odżywianie
  Nie trzeba myć szamponem brody codziennie, ale 3 do 5 razy w tygodniu to dobra częstotliwość, by pozbyć się nagromadzonego brudu.
  Po umyciu stosujemy odżywkę i masujemy delikatnie brodę tak jak podczas mycia włosów na głowie. Aby uzyskać najlepsze wyniki pozostawmy odżywkę na brodzie na kilka minut, a następnie dobrze spłukać wodą.
  Uwaga: dokładnie spłukajmy . Nie chcemy mieć potem niezbyt przyjemnej niespodzianki gdy zarost wyschnie z resztkami  szamponu lub odżywki na nim.
 2. Zastosuj olejek do brody
  Najlepiej jak właśnie wyszliśmy spod prysznica i osuszyliśmy dobrze brodę. Stosowanie olejku do brody zaraz po wzięciu prysznica jest idealne, ponieważ cebulki włosów są otwarte od ciepłej pary i olej łatwiej wnika we włosy.
  Przed nałożeniem olejku upewnijmy się, że broda jest dobrze osuszona, by olej mógł się wchłonąć i nie rozcieńczył się z wodą.
  Nalewamy kilka kropel na dłonie. Nie za dużo, by nie przesadzić, nie by broda była tłusta. Wystarczy kilka kropel na pokrycie całej brody.  Zaczynamy nakładanie od końca a następnie stopniowo wmasowujemy olejek ku górze brody. Olejek zmiękczy zarost i utrzyma go dobrze wilgotnym jednocześnie nawilżając skórę.
  Po zakończeniu nakładania oleju, należy użyć szczotki do włosów )najlepiej z naturalnego włosia) by równomiernie rozprowadzić olejek po całej brodzie i skórze.
  Inny sposób na zastosowanie olejku do brody to wylanie kilku kropli bezpośrednio na szczotkę i przeczesanie brody.
 3. Czas na balsam do brody
  Jeśli używamy olejku do brody możemy pominąć balsam na brodę. W istocie i jedno i drugie służą podobnemu celowi: zmiękczają i nawilżają brodę. Balsam do brody bardziej nadaje się do dłuższej brody z powodu większej lepkości roztworu, która pomaga stylizować brodę.Typowa receptura balsamu do brody zawiera wosk pszczeli, który jest składnikiem  pomagającym układać i stylizować brodę.
 4. Stosowanie balsamu jest podobne jak olejku do brody.
  2. Najpierw myjemy brodę i dobrze suszymy.
  3. Nabieramy niewielka ilość balsamu i pocierać ją w dłoniach.
  4. Następnie nakładamy na końcówkę brody stopniowo przesuwając się w kierunku twarzy.
  5. Potem szczotkujemy brodę tak, by balsam równomiernie rozłożył się na brodzie.
  Balsam nadaje większą gęstość brodzie i sprawia, że włoski stają się grubsze.

Powyższe sugestie to gotowy  zestaw do pielęgnacji brody , który ma sprawić, że męski zarost będzie zdrowy i bardziej miękki. Docenią to na pewno nasze partnerki!
Omówiliśmy co robić, by broda byłą miększa i jakiego rodzaju produktów do pielęgnacji brody potrzebujemy.  Jedyne, co jest teraz potrzebne to czas, a może i trochę cierpliwości, by zaopatrzyć się w odpowiednie produkty i stosować je regularnie.