Włosy porady

Jakie są różnice między wodą, płynem a balsamem po goleniu? Oto, co trzeba wiedzieć.

Większość mężczyzn po goleniu staje przed wyborem odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji twarzy. Zastanawiając się nad wyborem prawidłowego preparatu wiele osób może mieć trudny orzech do zgryzienia, szczególnie gdy włożyli wiele pracy  w samą czynność. Wystąpienie pieczenia czy zaczerwienienia na twarzy może być przykre, zwłaszcza gdy towarzyszy temu ból. Czego więc używać? Co jest najlepsze i jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Zastosowanie wody po goleniu – do czego służy?

Na pewno nie chodzi o zapach. W końcu, jeśli mężczyzna chce ładnie pachnieć, woda kolońska spełni to zadania idealnie. Maszynka lub pędzel do golenia jest używany zazwyczaj wiele razy. Istnieje więc ryzyko, że podczas tradycyjnego golenia gdy twarz ma do czynienia z wodą może wystąpić reakcja alergiczna. Ma to związek z bakteriami obecnymi w wodzie, które mogą znaleźć się na naszej skórze.

Czasami, bez względu na to, jak dokładnie wyczyszczone i odkażone są akcesoria do golenia, bakterie i tak znajdą się na Twojej skórze. Dodatkowo, gdy broda rośnie, pory skóry muszą się rozszerzać, aby pomieścić długie włosy. Przez co daje to możliwość wniknięcia wszelkim drobnoustrojom do naszego organizmu. To może ostatecznie doprowadzić do infekcji.

Płyn do golenia zapobiega właśnie takim sytuacjom. Pomaga w zniwelowaniu wszelkich bakterii i zwężeniu porów po zakończeniu całego zabiegu. Dzięki czemu blokuje drogę kolejnym bakteriom.

Istnieją różne rodzaje płynów do golenia dopasowanych do upodobań i potrzeb klientów. Mimo że wszystkie mają podobne funkcje, jest kilka rzeczy, które naprawdę mają wpływ na twoje golenie.

 

Czym jest woda po goleniu?

Pierwszy raz woda po goleniu została wprowadzona do współczesnego społeczeństwa przez barbierzy.

Używali jej z prostego powodu: dzięki zawartości alkoholu zabijała bakterie. W tym czasie był to jedyny dostępny środek antyseptyczny, który spełniał to zadanie. Pomagała w likwidowaniu drobnoustrojów a także zapobiegała infekcjom i przenoszeniu chorób za pośrednictwem narzędzi do golenia.

Powodem, dla którego stała się obecnie tak popularna było uczucie długotrwałej świeżości a także przyjemna woń odczuwalna dzięki substancjom zapachowym.

Mimo właściwościom higienicznym woda ma niestety negatywne działanie dla osób o wrażliwej skórze. Zdecydowanie nie polecany mężczyznom ze skłonnościami do alergii, którzy dbają o zdrowie swojej skóry.

W szczególności należy pamiętać o trzech rzeczach:

 1. Woda po goleniu może pozostawić skórę suchą i podrażnioną.
 2. Alkohol zawarty w kosmetyku sprawia, że pory są zwężone powodując wrastanie włosków.
 3. Większość zawiera czasami zapachy i barwniki syntetyczne.

 

W jaki sposób stosować wodę po goleniu?

Nie trzeba dodawać, że najlepszy czas na użycie jest tuż po goleniu. Po upewnieniu się, że skóra jest sucha i wolna od wszelkich zabrudzeń, delikatnie moczymy twarz zimna wodą. Dzięki czemu zatykamy pory i rozcieńczamy preparat, zmniejszając w ten sposób ryzyko podrażnienia. Po użyciu wody po goleniu suszymy twarz ręcznikiem.

Składniki produktu i ich działanie:

 • Alkohol denaturowany pod nazwą SD-Alcohol40 jest główny składnikiem (stanowi prawie 70% zawartości) wody po goleniu. Ze względu na wysoką zawartość etanolu często jest mylony z wodą kolońską.
 • Gliceryna to składnik podatny na wchłanianie, który występuje w wielu produktach po goleniu. Zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu świeżo ogolona skóra staje się ponownie nawilżona.
 • Alantoina jest powszechnym składnikiem, który działa przeciwzapalnie i ściągająco.
 • Syntetyczne zapachy obecne w produktach często doprowadzają to podrażnień i infekcji skóry.

 

Czym jest płyn po goleniu i jakie ma właściwości?

Płyń po goleniu nie różni się zbytnio od wody po goleniu, ale zwykle zawiera mniej alkoholu.
Osoby mające już problemy z suchą skórą lub łuszczeniem mogą odczuwać dodatkową szorstkość z tego powodu.

Płyn zapewnia ulgę świeżo ogolonej skórze dzięki kojącej i bogatej formule. Nie wspominając już o właściwościach nawilżających gliceryny. Najlepszym rozwiązaniem są płyny po goleniu, które mają bardzo małą zawartość alkoholu.
Powszechnymi składnikami płynu po goleniu są:

 • Woda,
 • Sól aluminowa stosowana jako środek wiążący i przeciwzbrylający,
 • Gliceryna,
 • Propionianmirystylu jest tłustym środkiem kondycjonującym, zmiękczającym i wygładzającym skórę,
 • Olej mineralny i substancje zapachowe.

Sposób użycia nie różni się od procedury opisanej przy wodzie po goleniu.

 

Właściwości balsamu

Balsamy po goleniu są głównie przydatne dla osób o szorstkich włosach i skórze. Jest to jeden z najlepszych produktów do zmiękczania i poprawy kondycji skóry.

Balsamy po goleniu są kremowe i mają gęstszą konsystencję niż wody i płyny. Nie pozostawiają pieczenia na skórze jak produkty bazujące na alkoholu. Nawilżają skórę i pomagają w łagodzeniu podrażnieniach po zacięciach dzięki zawartości gliceryny i alantoiny.  Dodatkowo aloes poprawia wygląd skóry i regenerację tkanki.

 

Woda, płyn czy balsam po goleniu. Jaka jest między nimi różnica?

Wszystkie trzy rodzaje kosmetyków do pielęgnacji męskiej twarzy –płyn, balsam i mleczko różnią się między sobą.

 • W większości przypadków wody po goleniu są produktami praktycznie na bazie alkoholu, który działa odkażająco.
 • Płyn to łagodniejsza wersja wody i zwykle nie zawiera alkoholu.
 • Wreszcie balsam jest kremowym środkiem nawilżającym, który jest stosowany głównie w przypadku dużej szorstkości po goleniu.

Prędzej czy później każdy zwolennik tradycyjnego golenia a także mężczyźni dbający o swoją brodę staną przed wyborem jednego z trzech wspomnianych kosmetyków, warto jest zatem znać różnice między nimi.

Każdy z nich ma inne właściwości i przynosi różne rezultaty. Płyny i balsamy zwykle używają naturalnych produktów, takich jak olejek z drzewa herbacianego, który daje efekt podobny gdy oczyszczamy twarz przy pomocy alkoholu. Z kolei balsamy nie zawierają alkoholu i są bardzo dobrymi środkami łagodzącymi.

Nie każdy produkt daje taki sam efekt, na przykład woda po goleniu jest produktem na bazie alkoholu więc może wysuszyć skórę. Sól aluminiowa, która jest jednym z głównych składników tego kosmetyku może być toksyczna, jeśli jest używana częściej niż zalecana przez Państwową Inspekcje Sanitarną. Dlatego ważne jest, aby znać składniki i sposób działania każdego produktu.

 

Trudny wybór – woda, płyn czy balsam?

Gdy wiemy już z czym mamy do czynienia, wybór wydaje się łatwiejszy. Podsumowując osoby z normalną skóra mogą sięgać po wszystkie specyfiki bez zbędnego zastanawiania się.
Muszą tylko pamiętać, że mimo wysokiej zawartości alkoholu, który nie tylko zabije bakterie, może również podrażnić skórę i powodować pieczenie.
Płyny, będące pośrednią opcją,nie używają tak wysokiej zawartości alkoholu. Są one w większości wykonane tak, by dawały dokładnie takie same wyniki, jak wody po goleniu, ale są również bardziej przyjazne dla skóry.
Wreszcie balsamy po goleniu mogą i powinny być stosowane u osób z nadmiernym podrażnieniem skóry i szorstkością. Wykazują doskonałe właściwości łagodzące i zmiękczające dla wrażliwej skórze.