Włosy porady

Jak dbać o kręcone włosy?

Kręcone włosy są wyjątkowe. Nie tylko ze względu na wygląd. Ten typ włosów łatwo się zagina, wygina i skręca, co powoduje, że jest szczególnie wrażliwy na działanie kosmetyków. Tym samym łatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym związanym ze stylizacją, np. czesaniem czy suszeniem.

Co więcej, ze względu na swój kręty charakter, naturalne oleje wytwarzane przez skórę głowy w celu zmiękczenia i ochrony cebulek włosowych mają trudniejszą drogę do przebycia od samego początku aż po czubek włosa. W rezultacie dziewczyny z kręconymi włosami często doświadczają problemu przesuszonych końcówek.

Dla kobiet o naturalnie kręconych włosach schemat pielęgnacji włosów jest zupełnie inny. Oto porady dotyczące profesjonalnej pielęgnacji włosów, która każda dumna właścicielka kręconych loków powinna zastosować.

  1. Zabiegi przed myciem

W celu zmiękczenia i łatwiejszego mycia włosów powinno się stosować różne zabiegi na kręcone włosy. Stosowanie naturalnego szamponu lub maski przed myciem zmiękcza, kondycjonuje i ułatwia rozczesanie loków. Dodatkowo zapobiega niepotrzebnej szorstkości i uszkodzeniom podczas głównego mycia. Szczególnie, gdy włosy są bardzo splątane i gęste.

Do wstępnego mycia można używać maski lub oleju kondycjonującego, które należy nakładać na suche włosy. W tym celu powinno się podziel włosy na mniejsze pasma i dokładnie zaaplikować kosmetyk we włosy. Następnie pozostawić na co najmniej 20 minut. Jeśli jesteś posiadaczką naprawdę silnie skręconych pasm, warto podgrzać skórę głowy, co spowoduje otwarcie porów i lepsze wchłanianie kosmetyku. W tym celu można owinąć włosy ręcznikiem.

Najlepsze rezultaty daje stosowanie kosmetyków na bazie naturalnych składników jak na przykład maski marki Insight, które zawierają naturalne ekstrakty z cytryny oraz kompleks witamin z oleju słonecznikowego i z kiełków kukurydzy o działaniu nawilżającym i odżywczym. Bez dodatku parabenów, silikonów, SLS, SLES czy alergenów zapachowych.

  1. Pomiń codzienne mycie

Kręcone włosy nie wymagają tak częstego mycia jak ich proste odpowiedniki. Częste mycie włosów może rozciągać i poluźnić delikatne kosmyki oraz być przyczyną ich przesuszenia. Aby tego uniknąć najlepiej stosować regularnie odżywkę do włosów.

  1. Odpowiednia technika

Tarcie, szorowanie lub układanie włosów na głowie podczas mycia szamponem może mieć opłakane skutki dla loków. Takie działania prowadzą do powstania splątanych pasm, które są praktycznie niemożliwe do rozczesania. Można temu zapobiec w bardzo prosty sposób. Wystarczy podzielić włosy na cztery części (jeśli masz bardzo długie loki można podzielić je na większą ilość). Odwrócić lub skręcić wszystkie partie włosów poza pierwszą. Nałożyć niewielką ilość szamponu lub odżywki do włosów na skórę głowy i dokładnie ją rozprowadzić. Następnie delikatnie ścisnąć skręcone pasma po długości. Czynność należy powtórzyć dla każdej partii. Na koniec spłukać każdą sekcję zaczynając od skóry głowy i wycisnąćz nich mydliny.

  1. Ostrożnie z gorącą wodą

Faktem jest, że gorąca woda usuwa tłuszcz czy zanieczyszczenia. Jednak ma też negatywne działanie na strukturę włosa oraz skórę głowy. Stosowanie zimnej wody nie zapewni może tak przyjemnego efektu, ale spowoduje zamknięcie porów oraz zatrzymanie wilgoci we włosach. To sprawi, że kręcone loki będą bardziej błyszczące i mniej skręcone. Taki zabieg można stosować od czasu do czasu, aby poprawić kondycję włosów i ich wygląd.

  1. Odżywka to podstawa

Nie każdy rodzaj włosów potrzebuje odżywki. Jednak w przypadku kręconych pasm zaleca się ich częste stosowania. Najlepiej, aby był to kosmetyk ze składnikami działający na najgłębsze partie włosa. Jeśli masz problemy z suchymi końcówkami wybierz formułę nawilżającą, która zawiera substancje takiej jak glikol, gliceryna czy oleje naturalne. Jeśli Twoje włosy są słabe i często się łamią, warto wypróbować kosmetyk z keratyną lub SAA, czyli jedwabnymi aminokwasami będącymi źródłem białka. Taki zestaw protein wzmacnia i odbudowuje zniszczone włosy. Żelazną zasadą podczas nakładania odżywki jest unikanie aplikacji kosmetyku na skórę głowy. Jeśli używasz odżywki białkowej, niezbędne jest płukanie. Te formuły mogą spowodować, że twoje włosy staną się kruche i popękają, jeżeli pozostaną we włosach.

  1. Ręcznik a kręcone włosy

Pozostaw szorstkie ręczniki do suszenia naczyń. Większość zwykłych ręczników negatywnie wpływa na stan i wygląd kręconych włosów. Aby utrzymać zdrowy wygląd loków należy stosować ręczniki z mikro fibry lub miękkiej bawełny.

  1. Czesanie

Czesanie to jedno z najbardziej kłopotliwych zabiegów dla osób z kręconymi włosami. Na początku warto zainwestować w dobrej jakości, solidny grzebień, który nie będzie ciągnął kosmyków włosów. Zawsze rozczesuj włosy, gdy są mokre. Jeśli chodzi o szczotkowanie po prostu nie tego nie rób. Spowoduje to rozbicie pasm loków i zwiększeniem objętości całej fryzury, która stworzy kędzierzawy bałagan na głowie. Szczotkując można również wyrwać, złamać lub rozdwoić włosy.